پرینتر جوهر افشان

پرینتر جوهر افشان
دسک جت دسته مدلی از پرینتر های ساخته شده توسط کمپانی بزرگ HP است. این پرینترها نسبت به مدل آفیس جت همین کمپانی از تظر قیمتی کمی به صرفه تر هستند. دسک جت برای استفاده های خانگی ساخته شده است به این معنی که ...

پرینتر جوهر افشان | کارتریج اچ پی

دسک جت دسته مدلی از پرینتر های ساخته شده توسط کمپانی بزرگ HP است. این پرینترها نسبت به مدل آفیس جت همین کمپانی از تظر قیمتی کمی به صرفه تر هستند. دسک جت برای استفاده های خانگی ساخته شده است به این معنی که کوچک تر بوده، امکانات کمتری دارد و از نظر قیمت هم که گفتیم، بسیار مقرون به صرفه تر است. پرینترهای دسک جت مدل های ابتدایی هستند و تنها از قابلیت پرینت برخوردارند. مدل های بالاتر امکانات و البته قیمت بیشتری دارند. این پرینترها همچنین سرعت پایین تری دارند بطوریکه سرعت بهترین مدل دسک جت 28 صفحه در دقیقه است. دسک جت ها حتی توانایی اتصال بی سیم و یا قابلیت پرینت دو طرفه اتوماتیک را که در مدل های آفیس جت در دسترس هستند را ندارند.

در پایان باید گفت دسک جت و جوهرافشان یک نوع پرینتر محسوب می شوند که تنها نامشان تفاوت دارد. دسک جت مدلی از پرینتر است که توسط شرکت HP تولید می شود. این کمپانی پرینترها را به دو دسته آفیس جت و دسک جت تقسیم کرده است. آفیس جت همانطور که از نامش پیداست مخصوص کارهای اداری است و علاوه بر پرینت کردن قابلیت های دیگری نیز دارد ولی دسک جت ها پرینترهای ارزان و ساده ای بوده که مقرون به صرفه هستند. پرینتر لیزری نیز به طور کلی نوعی دیگر از پرینتر می باشد که آن هم مخصوص کار های اداری است. این پرینتر از متد متفاوتی برای چاپ کردن استفاده می کند و معمولا ابعاد بزرگتری دارند.

Country: Iran

پرینتر جوهر افشان | کارتریج اچ پی

اولین پرینتر جوهر افشان توسط هیولت پاکارد در سال 1948 ارائه شد. همان طور که از نام آن پیداست پرینترهای جوهر افشان ، نقطه های بسیار کوچکی از جوهر را بر روی کاغذ اسپری می کنند. مشخص است که این روش غیر فشاری است، زیرا هیچ قطعه ای از دستگاه بر روی کاغذ فشار وارد نمی کند. پس در نتیجه غیر از صدای حاصل از عقب و جلو رفتن هد چاپگر، صدای دیگری به گوش نمی رسد. به طور کلی  2 روش برای خارج شدن جوهر از نازل ها وجود دارد. در روش اول، نوعی کریستال بنام کریستال پیزوالکتریک مورد استفاده قرار می گیرد. این کریستال در صورت برقراری جریان الکتریکی خم می شود. در انتهای هر نازل، کریستال ذکر شده قرار گرفته است که با برقراری جریان الکتریکی منقبض شده و جوهر را به بیرون پرتاب می کند. بنابراین هر پالس جریان الکتریکی یک قطره جوهر را آزاد خواهد کرد. اما در روش دوم که به نام جوهر افشان حبابی و یا حرارتی شهرت دارد، به جای استفاده از کریستال پیزوالکتریک از یک قطعه گرم کننده استفاده می شود. این قطعه به سرعت گرم شده و با افزایش حجم جوهر، حبابی از جوهر را در دهانه ی نازل ایجاد می کند. سپس حباب ترکیده و جوهر بر روی کاغذ پاشیده می شود. در این روش چون جوهر گرم شده است، بر روی کاغذ زودتر خشک می شود. بعضی از کاتریج های امروزی تا 600 نازل دارند که هر نازل می تواند تا 1400 قطره جوهر در ثانیه به سمت کاغذ پرتاب کند که همین امر سبب استقبال زیاد مردمی از برخی مدل های این دسته از پرینترها می شود.

Country: Iran